Czym jest kredyt firmowy i jakie są jego cechy charakterystyczne? Kiedy warto z niego korzystać? Jak wygląda proces wnioskowania i na jakie rzeczy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Przede wszystkim kredyty firmowe są rozwiązaniem skierowanym do osób prowadzących działalność gospodarczą lub właścicieli spółek. Osoby fizyczne muszą przez to starać się o inny rodzaj finansowania jak choćby pożyczka konsumencka. Złożenie wniosku jest proste i wymaga przedstawienia kilku dokumentów, pozwalających instytucji finansowej na ocenienie zdolności kredytowej u wnioskującego. Kredytobiorca musi dostarczyć wyciągi z konta firmowego, które będą podstawą do przyznania odpowiedniej kwoty kredytu. Oprócz tego banki wymagają przedstawienia ewidencji księgowej w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, księgi rachunkowej etc. Dużo będzie zależało od branży, w jakiej działa firma oraz rentowności przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia dla instytucji finansowej będzie również stan wszystkich rejestrów bankowych u osoby składającej wniosek. Należy przez to zadbać o spłacenie wszelkich zaległości przed złożeniem wniosku do banku.

Produktów kredytowych dla przedsiębiorców jest na rynku naprawdę wiele, zaczynając od kredytów obrotowy, przez kredyty inwestycyjne, na liniach kredytowych kończąc. Dobrze będzie się zastanowić, na jakie dokładnie cele mamy zamiar spożytkować dodatkowe środki i dobrać do tego odpowiednie produkty. Jeśli planujemy jakąś konkretną inwestycję, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt inwestycyjny, z racji na najniższe koszty. W tym przypadku będziemy musieli załączyć do wniosku swój plan inwestycyjny, na podstawie którego bank zweryfikuje realność naszych zamierzeń. Możemy też chcieć uzyskać finansowanie na bieżące wydatki w firmie. Optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku będzie kredyt obrotowy, który firma może zaciągnąć na swoje normalne funkcjonowanie. Jest to rozwiązanie idealne, jeśli potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, ponieważ czas oczekiwania na decyzję banku w przypadku kredytu obrotowego jest bardzo krótki i trwa zazwyczaj siedem dni.

Oprócz tego wiele banków posiada w ofercie linię kredytową w rachunku dla przedsiębiorstw. Jest to rozwiązanie bardzo elastyczne, ponieważ pozwala na korzystanie z przyznanego limitu tylko wtedy, gdy go potrzebujemy. Przedsiębiorca płaci tylko za wykorzystane środki, co przy rozsądnym dysponowaniu może się bardzo opłacić, patrząc z finansowego punktu widzenia. Tym bardziej że środki, jakie wpływają na konto, w pierwszej kolejności zasilają wykorzystany limit, co jeszcze bardziej obniża koszty. Przedstawiliśmy najpopularniejsze produkty finansowe dostępne na rynku. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto porównać propozycje różnych instytucji finansowych, zastanowić się dobrze nad celem finansowania i wybrać taki produkt, który z jednej strony pozwoli na realizację zamierzonych planów, a z drugiej nie nadwyręży finansów firmy.