8 mar Brak komentarzy admin InterLang , ,

Młodzi ludzie poszukując zatrudnienia często popełniają wiele pomyłek. Jest to rezultat przede wszystkim z braku doświadczenia. Jednym z elementarnych błędów w tym względzie jest to, że najczęściej pierwsza praca ma dostarczyć jako taki pieniądz, który będzie dodatkiem do oszczędności. Młodzi ludzie wybierają bez wyjątku doraźne korzyści, nie analizując przy tym własnej ścieżki rozwoju w zawodzie. Co robić, aby uniknąć takich błędów i jakie mogą z tego wynikać pozytywy?

Doradztwo zawodowe – praca na start

Doradca zawodowy powinien być zatrudniony we wszystkich szkołach średnich, aby móc ułatwić młodym ludziom planowanie kariery. Szkoda, że, w naszych realiach jest to fikcja. Nierzadko brak wyraźnie określonych planów zawodowych kończy się wybraniem nietrafionego kierunku studiów, po skończeniu którego albo nie daje się znaleźć zadowalającego zatrudnienia albo też bardzo prędko ujawnia się wypalenie w zawodzie. By to wyeliminować należy czym prędzej spotkać doradcę zawodowego. U takiego specjalisty trzeba wypełnić profilowane testy, stanowiących podstawę, dzięki której mogą być określone umiejętności zawodowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku samotników. Ciężko bowiem wyobrazić sobie osobę, która najczęściej jest odcięta, w funkcji sprzedawcy lub barmana. Oczywiście, może taka osoba właściwie wykonywać przydzielone jej zadania, ale mało prawdopodobne jest, aby czerpała z pracy zadowolenie i dotarła na sam szczyt kariery zawodowej.

Zalety z konsultacji ze specjalistą

Korzystając z konsultacji zawodowych można nastawiać się na jakiekolwiek bonusy. Przede wszystkim zwiększa się prawdopodobieństwo, że znaleziona praca stanie się satysfakcjonująca. Według przeprowadzonych badań, zadowolenie z przydzielonych obowiązków przenosi się w stopniu bezpośrednim na ogólny poziom zadowolenia z życia. Następnym atutem jest to, że specjalista zawodowy zatroszczy się o to, aby kariera została odpowiednio przemyślana. Jest to istotne w szczególności dla młodych osób, które poszukują zatrudnienia. Dobrze zwrócić uwagę, aby każda praca, oprócz środków finansowych przysparzała również zalety w postaci osiąganego doświadczenia. Poprzez takie podejście można będzie ciągle się rozwijać i wspinać na kolejne szczeble kariery. Można wyobrazić sobie szczególny przykład. Młody człowiek fantazjuje o tym, aby zostać bankierem. W liceum dorabia, roznosząc czasopisma. Studia upływają na łączeniu kształcenia się z zatrudnieniem za barem. Teoretycznie, po obronie pracy dyplomowej osoba taka ma ładnych kilka lat doświadczenia w danej branży. Jednak nie stanie się ono użyteczne w pozyskaniu wymarzonego stanowiska. Bankierowi nie będą użyteczne przypuszczalnie ani umiejętności barmana ani doręczyciela gazet. O wiele lepiej taka osoba by postąpiła, jeśli jeszcze podczas trwania studiów uczęszczałaby na praktykę zawodową w placówce bankowej lub staż. Coraz więcej przedsiębiorstw prywatnych i publicznych agencji przyłącza się w organizacje wakacyjnych staży i praktyk, będących niepowtarzalną okazją do zdobycia wartościowego doświadczenia zawodowego. Można sobie przy okazji poszerzyć sieć kontaktów, które najprawdopodobniej okażą się niesamowicie użyteczne podczas poszukiwania pracy w przyszłości. Warto pamiętać, że dobrze zaplanowana kariera to pierwszy krok do urzeczywistnienia marzeń zawodowych.