8 mar Brak komentarzy admin InterLang , , ,

W jaki sposób zdobyć doświadczenie w zawodzie? W jaki sposób przeanalizować drogę zawodową, żeby czuć satysfakcję z pędzącej kariery? Między innymi na te pytania muszą sobie odpowiedzieć wszelkie osoby, które na drodze zawodowej stawiają swoje pierwsze kroki. Oczywiście, przygotowanie zawodowe w szkołach średnich z roku na rok staje się coraz lepsza, to mimo wszystko nie wyczerpuje ona całkowicie tematu. Na szczęście młodzi ludzie doskonale czują się w świecie wirtualnym i to z tego miejsca otrzymują cenną wiedzę odnoszącą się do tego, w jaki sposób rozpatrzyć swój rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – najczęściej jednakże pracodawcy kładą nacisk na jeszcze jedną sprawę, a konkretniej na uzyskane dotychczas doświadczenie zawodowe. Pomyłką osób starających się o pracę jest najczęściej brak koncepcji. Podczas szkoły poszukują oni zleceń tymczasowych, które choćby w minimalnym stopniu nie są powiązane z profilem działalności, który chcieliby realizować w przyszłości. W dwóch słowach rzecz ujmując, jest to marnowanie czasu. Osoba, która zamierza zatrudnić się w usługach reklamowych powinna już w procesie edukacji szkolnej uzyskiwać doświadczenie w konkretnym temacie, a nie poszukiwać zatrudnienia w najbardziej znanych restauracjach szybkiej obsługi, (co z kolei może okazać się świetnym rozwiązaniem dla przyszłych gastronomów. Na tym etapie pojawia się wątpliwość – w jaki sposób zyskiwać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A być może to wolontariat będzie optymalnym środkiem zaradczym? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jak dotąd żadnego doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Należy pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Motywacją może stać się wrażenie satysfakcji z doskonale wykonywanej pracy oraz zdobywane doświadczenie które stworzy szanse w przyszłości. Następnym elementem jest staż przygotowujący do zawodu. Najczęściej odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a także osób studiujących. Na praktykę w zawodzie najpewniej jest zgłosić się do instytucji, z którą związane są jakieś nadzieje odnośnie zatrudnienia w dalszej perspektywie, może się bowiem okazać, że dobrze wykonując wydzielone obowiązki, będzie się zapamiętanym i zdobycie późniejszej pracy nie będzie trudnym wyzwaniem. Osoby, które posiadają dotąd jakieś doświadczenie mogą ubiegać się o wynagradzany staż.

Praca – na stanowisko czy swoja aktywność zawodowa?
Doświadczenie zdobywane podczas praktyk lub stażu przyniesie korzyści nie tylko w przypadku poszukiwania pracy w oparciu o etat, ale także w przypadku kiedy rozważa się poprowadzenie swojej działalności gospodarczej. Dzięki zdobytym umiejętnościom zaznajamia się między innymi ze specyfiką konkretnego rynku. Można również podejrzeć dobrze działające mechanizmy, które następnie przeniesie się na własne pole branżowe. Jednakże pamiętać trzeba o tym, że własna działalność gospodarcza to szansa dla osób, które mają interesujący pomysł na biznes. Z roku na rok konkurencja będzie bowiem coraz okazalsza i nie tak prosto zachować płynność pieniężną. Zanim otworzy się własny biznes trzeba odrobinę zapracować na czyjś rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.