8 Mar Brak komentarzy admin InterLang , ,

Rozmowa kwalifikacyjna to za każdym razem jest nie mały stres. Najczęściej stres ten jest motywujący, mimo wszystko niekiedy może wydarzyć się tak, że przez zbytnie zaniepokojenie kandydat nie zaprezentuje się w tak dobrym świetle, jakby pragnął. Największe nerwy odczuwają osoby, które o zatrudnienie starają się po raz pierwszy i nie posiadają dotąd w tym względzie żadnego doświadczenia. Przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną można przeczytać zwięzły poradnik, aby być świadomym, w jaki sposób się zachować, aby zrobić dobre wrażenie na domniemanym zleceniodawcy.

Gdzie szukać informacji?

Chcąc zapoznać się, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia rozmowy wstępnej oraz jak się w czasie jej trwania zachowywać, należałoby przeglądnąć tematyczne portale w Internecie. Jest to obfite źródło wiedzy, w którym można znaleźć sporą ilość notatek tworzonych przez osoby, dla których selekcja pracowników to chleb powszedni. Można także odwiedzić uczelniane biuro karier. Takie instytucje nierzadko opracowują dla swoich osób studiujących specjalne kursy dokształcające jednocześnie z zakresu pisania życiorysu oraz listów motywacyjnych, jak również z przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Im bardziej się człowiek przygotuje do tego wydarzenia, tym większe okaże się prawdopodobieństwo powodzenia.

O czym należy wiedzieć na początek?

Poszukując zatrudnienia, w głównej mierze trzeba dobrze być świadomym tego, co chce się wykonywać. Chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne wybrane przypadkowo, to tylko marnowanie czasu – można by go spożytkować na dokształcenie się. Następnym krokiem jest napisanie dobrego życiorysu oraz listu motywacyjnego, w którym pokrótce przedstawi się przyczyny, dla których aplikuje się właśnie na to konkretne stanowisko. Po pierwszym korzystnym rozpatrzeniu aplikacji najczęściej przychodzi czas na spotkania rekrutacyjne.

Rekrutacja – podstawowe niezbędności

Dwie główne rzeczy jeżeli mowa o rozmowie wstępnej – to odpowiedni strój oraz punktualność. Jeżeli chodzi o ubiór, to konieczne jest, by był zadbany i elegancki. Trzeba poznać specyfikę konkretnej firmy. Jeżeli pretendent aplikuje na stanowisko w placówce bankowej, to świetnym pomysłem powinien być garnitur. Jeżeli ma być to praca fizyczna na budowie, wtedy wystarczy koszula. Ubiór powinien być czysty i nie zmięty, tak aby już na starcie zrobić dobre wrażenie na prawdopodobnym pracodawcy. Jednakowo istotna jest punktualność. Zawsze trzeba przybywać niewiele minut przed wskazaną godziną. Przesadność pod tym względem nie jest akceptowalna. Przychodzenie na spotkanie pół godziny wcześniej nie przyczyni się do dobrego odczucia, a tylko można stwarzać problem, szczególnie jeżeli nie będzie poczekalni.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Nade wszystko należy się wyspać. Zmęczony człowiek nie sprawia świetnego wrażenia. Wszelkie potrzebne dokumenty powinny być zgromadzone w teczce, tak aby się nie pomięły. Użyteczne może okazać się również przeczytanie o przedsiębiorstwie. Wymagane jest, by być świadomym, ile lat działa na rynku, jakich ma najpoważniejszych kontrahentów oraz jakie są jej główne zalety. Trzeba podejść do aplikacji z uśmiechem – pozytywnie nastawione osoby są o wiele lepiej odbierane niż wieczni maruderzy, którym nic w życiu nie sprawia przyjemności.