Prowadzisz własną działalność gospodarczą i poszukujesz źródła zewnętrznego finansowania? Firma, której jesteś właścicielem, ma niespodziewane wydatki i nie wiesz, który kredyt wybrać? W dalszej części tekstu opowiem Ci, jak wybrać kredyt dla firmy i na co zwrócić uwagę przeglądając dostępne oferty. Kluczowym pytaniem, jakie musisz sobie zadać to cel, na jaki przeznaczysz pozyskane środki. Jeśli celem kredytu będzie konkretna inwestycja, dobrze będzie rozejrzeć się za kredytami inwestycyjnymi.
Bank będzie wymagał od Ciebie przedstawienia biznesplanu, ale jeśli przygotujesz go prawidłowo, jest duża szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Oprócz tego istnieje możliwość wzięcia kredytu na bieżącą działalność przedsiębiorstwa. Optymalnym rozwiązaniem na opłacenie rachunków czy wypłat dla pracowników będzie przejrzenie propozycji kredytów obrotowych. Jest to produkt dla właścicieli biznesów, którzy potrzebują otrzymać środki w relatywnie krótkim czasie. Innym rozwiązaniem wartym uwagi jest linia kredytowa, w której zapłacisz tylko za wykorzystane środki. W tym drugim przypadku niezbędne może się okazać konto dla firm, które oferuje wybrana przez Ciebie instytucja finansowa. Jeśli będziesz oszczędnie dysponował środkami z linii kredytowej, to rozwiązanie może okazać się najtańszym ze wszystkich dostępnych na rynku. Jeśli wiesz już, na co przeznaczysz środki i jaki rodzaj finansowania Cię interesuje, sprawdź maksymalnie duże ofert dostępnych na rynku. W zależności od kredytodawcy, warunki udzielania kredytu mogą się nieznacznie od siebie różnić. Ważne, abyś z jednej strony wybrał ofertę najtańszą, ale z drugiej taką, która pozwoli Ci na spokojną spłatę zobowiązania w terminie i nie będzie obarczona dodatkowymi obostrzeniami.
Jedną z takich pułapek jest przykładowo brak możliwości wcześniejszej spłaty kredytu. Różne banki mogą wymagać ponadto różnych dokumentów oraz oczekiwać odpowiedniego czasu prowadzenia działalności. Jeśli założyłeś firmę niedawno, musisz sprawdzić, czy spełnisz wymagania niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego. W razie czego możesz udać się do doradcy, które przejrzy razem z Tobą aktualne oferty i zaproponuje Ci najlepsze rozwiązania. Innym sposobem na znalezienie dobrej oferty są porównywarki internetowe, które umożliwiają zestawienie podobnych ofert u różnych instytucji. Dzięki nim rozeznasz się w średnich kosztach takiego przedsięwzięcia, dowiesz się o wysokości rat oraz innych rodzajach finansowania. W niektórych przypadkach możesz również wziąć pod uwagę kredyt konsumencki. Tutaj należy pamiętać, że wartości rat kredytu konsumenckiego nie można wrzucić w koszty prowadzenia działalności, ale koszty powiązane z zakupem na cele firmowe już tak. Pamiętaj jednak, że o ile kredyt firmowy możesz otrzymać, wykazując stratę, o tyle otrzymanie kredytu konsumenckiego bez wykazania przychodu może być ciężkie do osiągnięcia. Reasumując, bez znaczenia, czy weźmiesz kredyt prywatny, czy firmowy. Ważne, abyś odpowiednio dobrał rozwiązanie do planowanych działań.