Jeśli prowadzisz albo zamierzasz założyć firmę, możesz zaczynać się zastanawiać nad możliwymi sposobami pozyskania dodatkowych środków na jej rozwój. W sieci istnieje cała masa ofert kredytowych, pożyczkowych, leasingowych oraz różnych ich wariacji. Łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. Według badań największym zainteresowaniem cieszą się aktualnie kredyty firmowe, jako jedna z najoczywistszych form zewnętrznego finansowania przedsiębiorstwa.
Kredyt dla firmy jest o wiele łatwiejszy w pozyskaniu od dofinansowania i zazwyczaj tańszy od kredytu konsumenckiego, dlatego przyjrzymy się mu nieco bliżej. Zacznijmy od kosztów. Jak już zostało wspomniane, istnieje o wiele większa szansa na uzyskanie atrakcyjnych warunków finansowania w porównaniu z kredytem gotówkowym, co będzie miało olbrzymi wpływ na kwestie takie jak koszt i rata kredytu, okres spłaty etc. Proces kredytowy w przypadku kredytów dla firm nie różni się znacząco od procedur obecnych przy składaniu wniosku o kredyt dla osób fizycznych. Twoim dodatkowym atutem będzie fakt, że banki zazwyczaj większą ufnością darzą przedsiębiorstwa, niż indywidualnych kredytobiorców, więc już na starcie możesz oczekiwać podwyższonej zdolności kredytowej. Rzecz jasna, dużo zależy od Twojej historii kredytowej oraz ewentualnych wpisów w rejestrach, rodzaju wykonywanej działalności (branży), wieku firmy etc. Nie martw się ponadto, jeśli od jakiegoś czasu Twoja firma notuje straty. Instytucje finansowe biorą pod uwagę różne czynniki, badając zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Być może straty były spowodowane poczynionymi niedawno inwestycjami i w niedługim czasie można będzie się spodziewać polepszenia sytuacji w Twojej firmie? Jeśli prowadzisz start-up i nie jesteś w stanie udokumentować swojej wcześniejszej działalności, nie martw się.
Wiele banków ma w ofercie kredyty dla nowych przedsiębiorstw, z których możesz skorzystać, nawet jeśli dopiero zaczynasz. Warunki takiego finansowania nie będą szczególnie atrakcyjne, ale jeśli potrzebujesz dodatkowych środków „na rozruch”, to czemu miałbyś nie skorzystać? Ponadto, jeśli jesteś osobą, którą przerażają formalności i duża ilość dokumentów, pragnę Cię uspokoić, że ich ilość będzie podobna do ilości dokumentów wymaganych podczas wnioskowania o pożyczkę konsumencką. Szybkość przyznawania kredytu również jest podobna. Szczegóły oferty w każdym banku wyglądają nieco inaczej. Przejrzyj dostępne propozycje i wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada. Nie ma się co spieszyć. Jeśli nie jesteś pewien, którą ofertę wybrać, poproś doradcę o sugestie. W sieci istnieją także porównywarki kredytów firmowych, które mogą Ci pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji. Sprawdź przed podpisaniem umowy, czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. O ile w przypadku kredytów konsumenckich ustawa antylichwiarska zabrania pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę, o tyle w dla kredytów firmowych takich przepisów nie ma. Wiesz już, czego możesz się spodziewać i na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę. Powodzenia!