25 lis Brak komentarzy admin InterLang , ,

W obecnych czasach coraz bardziej popularne stają się płatności bezgotówkowe. Technologia zmierza do optymalizacji szybkości oraz wygody dokonywania transakcji. Dodatkowo wciąż pojawiają się nowe możliwości ich realizacji.

Na początku pojawiły się dwie możliwości płatności bezgotówkowych. Były to karta kredytowa lub debetowa. Wiązało się to z umieszczeniem jej w terminalu, wpisaniem numeru PIN oraz nie rzadko złożeniem podpisu na potwierdzeniu płatności. Sposób ten był wygodny z perspektywy braku potrzeby noszenia przy sobie portfela/gotówki/drobnych. Był też bardziej higieniczny, niż klasyczne przekazywanie pieniędzy z rąk do rąk, ale nie skracał czasu transakcji oraz przysparzał problemów osobom starszym.
Rynek zrewolucjonizowały płatności zbliżeniowe oraz BLIK. Stały się bardzo szybko popularne wśród młodzieży i dorosłych, a przez prostotę mile odebrane także przez seniorów. Ich realizacja trwa kilka sekund, jest możliwa w większości sklepów oraz punktów usługowych. Nie wyklucza możliwości skorzystania w klasyczny sposób z karty płatniczej.
Płatności zbliżeniowe możemy podzielić na dwa sposoby. Pierwszy przy użyciu plastikowej karty debetowej, a drugi przy użyciu telefonu.
W wolnym tłumaczeniu, aby udać się na zakupy, nie ma potrzeby zabierania ze sobą niczego prócz smartfona z zainstalowaną aplikacją mobilną banku. Z technicznego punktu widzenia należy jedynie odblokować telefon, włączyć NFC i przybliżyć telefon do terminala płatniczego w sklepie. Warto jednak pamiętać o tym, by każdorazowo wyłączyć tę opcję po dokonaniu zapłaty, aby wyeliminować możliwość kradzieży. Nowością jest pojawienie się również sposobność wykorzystania do tego zintegrowanego zegarka, na przykład smartwatcha. Dodatkowym wydłużeniem czasu transakcji może pojawić się jednak potrzeba wpisaniu na terminalu płatniczym numeru PIN. Zazwyczaj dzieje się to w momencie, gdy kwota do zapłaty przewyższa pięćdziesiąt lub sto złotych (w zależności od banku).

Płatności za pomocą kodu BLIK cieszą się największą popularnością u młodych ludzi. Wiąże się to z potrzebą posiadania smartfonu oraz zainstalowanej aplikacji mobilnej bankowości. Polegają na wygenerowaniu na 30 sekund unikalnego sześciocyfrowego kodu, który po wpisaniu na terminal trzeba potwierdzić kodem/hasłem na telefonie. Niestety nie wszystkie sklepy bądź lokale usługowe mają możliwość realizacji transakcji w ten sposób. Dodatkowym atutem tej metody jest niewątpliwie fakt, iż podczas zakupów przez internet także można jej użyć. Usprawnia to bardzo klasyczną procedurę zlecenia przelewu.

Podsumowując, transakcje bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością, sklepy i lokale usługowe zachęcają do korzystania z nich, ponieważ wnoszą korzyści dla obu stron. Mają na celu polepszyć wygodę płatności, wciąż stwarzać nowe możliwości oraz skrócić czas rozliczenia. Najprawdopodobniej w przyszłości stosunek płatności gotówkowych do tych bezgotówkowych będzie stale malał. Prawdopodobne jest nawet to, że zaniknie całkowicie na rzecz transakcji za pośrednictwem kart, kodów BLIK lub innych, nowych.