11 cze Brak komentarzy admin InterLang , ,

Prowadzenie własnego, niewielkiego biznesu to marzenie wielu tysięcy Polaków. Niewiele osób może sobie jednak pozwolić na całkowite zrezygnowanie z pracy na etacie, która jest jednak wciąż najpopularniejszym i najpewniejszym sposobem na zarabianie pieniędzy. Na zrezygnowanie z „pracy u szefa” mogą pozwolić sobie osoby niezwykle zdeterminowane i pewne swego, które nie boją się zaryzykować. Wielu specjalistów wskazuje, iż założenie własnego biznesu nie zawsze musi być usłane różami i kolokwialnie mówiąc – „wypalić”.

Własna firma to nierzadko hektolitry wylanego potu, a czasem łez i nieprzespanych nocy. Nie można pominąć także ewentualnych strat finansowych, na które narażeni są przede wszystkim początkujący przedsiębiorcy. Z tymi problemami przyjdzie się zmierzyć każdemu, kto spróbuje swoich sił na rynku.Te czynniki skutecznie zniechęcają wiele osób, powodując, że na założenie własnego, małego biznesu decydują się nieliczni. Kilka lat temu była to naprawdę bardzo skromna liczba Polaków, dziś tendencje nieco się odmieniają, jednakże wciąż jesteśmy w tyle jeśli chodzi o przedsiębiorczość. Głównym problemem pozostają finanse – Polacy nie mają wielkich oszczędności na kontach bankowych, więc założenie własnego przedsiębiorstwa musiałoby się wiązać albo z pożyczką, albo długimi latami sporych wyrzeczeń. Ekonomia jest nieubłagana i w tej materii bez pokaźnego zasobu finansowego, gwarantującego bezpieczeństwo i pewność w razie niepowodzenia, nie ma co angażować się w otwieranie punktu ze sprzedażą czy usługami. Finanse i ekonomia pozostają najbardziej ważkimi aspektami, chociaż nie jedynymi. Wiele osób wskazuje, że zniechęca ich cały system podatkowy, który jest niezwykle skomplikowany. Cała „machina” urzędnicza, tony papierów, pozwoleń i umów mogą zniechęcić wiele osób chcących się zaangażować i spróbować własnych sił na „wolnym rynku”. W takiej sytuacji niezbędna jest rachunkowość w firmie, która będzie prowadzona rzetelnie i skutecznie. To wiąże się ze skorzystania z usług osób wewnętrznych, które będą obsługiwać i rozliczać finanse w naszej firmie.

Rachunkowość w firmie to rzecz absolutnie niezbędna, z której musi korzystać praktycznie każda firma. Czy sytuacja ma szansę się odmienić o sto osiemdziesiąt stopni i czy przyszła koniunktura zachęci Polaków do otwierania własnych firm i małych przedsiębiorstw? Wszystko będzie zależeć od przyszłych reform podatkowych, sytuacji na rynku i zasobności portfeli obywateli. Dopiero pozytywna sytuacja na tych trzech „frontach” może spowodować lawinowy wzrost liczby Polaków chcących wreszcie podjąć próbę „usamodzielnienia się” poprzez pracę tylko i wyłącznie na własne konto. Póki co nie ma jednak co liczyć na diametralną odmianę obecnej sytuacji. Wciąż najpopularniejszym sposobem na „utrzymanie domu” będzie praca na etacie, w dużym bądź średnim przedsiębiorstwie. Na znaczeniu nie straci także chęć do opuszczania kraju przed Polaków w celach zarobkowych – przede wszystkim w kierunku Niemiec i Holandii, choć nie tylko.