8 mar Brak komentarzy admin InterLang , ,

Wstąpienie Polski w zbiór krajów połączonych w ramach Wspólnoty Europejskiej w najwyższym stopniu usprawniło zagraniczne wyprawy w celach dochodowych. W tej chwili nie są potrzebne chociażby formalne uprawnienia na aktywność zawodową w odrębnym państwie. Emigracja zarobkowa rozwinęła się na gigantyczną skalę kilkanaście lat temu. Podsumowuje się, że przeszło milion obywateli naszego państwa wyemigrowało do krajów zachodnich w celu znalezienia bardziej płatnej pracy. Najwyższą popularnością w tym względzie cieszyły się takie państwa jak Wielka Brytania oraz Niemcy.

Dorobek w Wielkiej Brytanii – co trzeba wiedzieć?
Wylatując do pracy do obcego państwa należy się rzetelnie rozplanować. Dużo osób dopuszcza następujący błąd – wylatują zupełnie w ciemno – bez orientacji, bez rozeznania czy bez minimalnych środków finansowych, jak mantrę ogłaszając, że jakoś to musi być, w każdym razie skoro tylu ludziom się powiodło w kilka dni odszukać na miejscu stanowisko, to z jakiej racji im ma się nie poszczęścić? W takich okolicznościach zniechęcenie daje o sobie znać nad wyraz szybko, ponieważ rynek zatrudnienia w Wielkiej Brytanii się i w tej chwili nie jest tak, że praca leży na ulicy.

W jaki sposób przyszykować się do podróży?
Przede wszystkim należy wiedzieć w jakim celu się wyjeżdża. Jeżeli celem wyjazdu ma być zgromadzenie zasobów finansowych, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie można nastawiać się na komfortowe życie. Co prawda, praca na Wyspach przynosi pokaźne przychody, jednak i wydatki na życie w tym państwie są wysoce większe niż w naszym kraju. Osoby, którym zależy na zgromadzeniu jak największych oszczędności często wyrażają wolę na wspólne podnajmowanie pomieszczenia lub mieszkania. Warto o to się zatroszczyć tuż przed opuszczeniem kraju. Jeżeli miejsca do spania będzie się poszukiwało dopiero na miejscu, wtedy może stać się tak, że kilka nocy będzie trzeba zabawić na przysłowiowej ławce w parku. Poszukując kawalerki do wynajęcia dobrze jest skorzystać z kontaktów przyjaciół już mieszkających na obszarze Anglii albo poszukiwanie rozpocząć za pośrednictwem stron internetowych. Internet może być również pomocny w odnalezieniu zatrudnienia. O wszystko należałoby zatroszczyć się jeszcze przebywając w Polsce.

Etat – gdzie jej szukać?
Jak już wyżej wskazano, pracę jest możliwość odszukać, jeszcze przebywając w Polsce. W tym zakresie należy przeglądać zaproszenia zatrudnienia zlokalizowane na portalach ogłoszeniowych. Innym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług organizacji, które pośredniczą w poszukiwaniu etatu. Takie wsparcie wiąże się mimo wszystko najczęściej z dodatkowymi odpłatnościami, dlatego również sprawa ta powinna zostać odpowiednio przemyślana. Ostatnia dostępna szansa, to szukanie zatrudnienia po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Jest to wersja najbardziej nierozsądna. Należy być świadomym tego, że planując wyjazd zarobkowy za granicę, należy mieć jakieś oszczędności. Nawet planując, że szybko powiedzie się w znalezieniu zatrudnienia, to jednak pierwsza wypłata, przy odrobinie szczęścia będzie zaledwie po pierwszym przepracowanym tygodniu. Trzeba mieć przy sobie wystarczająco środków finansowych aby bez trudu móc się do tego czasu utrzymać. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje dobrze rozwinięte pośrednictwo pracy, z oferty którego należałoby skorzystać, poszukując zatrudnienia.