Wiele osób już jako małe dzieci doskonale wie o tym, że nie będą pracować na etacie, tylko będą prowadzić własną działalność gospodarczą. Bardzo często decyduje o tym przykład kogoś z rodziny. Dziecko obserwuje na przykład rodziców albo innych członków rodziny, prowadzących własną działalność gospodarczą. Dzięki temu doskonale potrafią odnaleźć o tej specyfice. Trzeba powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, że praca na etacie jest czymś innym niż prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zarówno jako szef firmy, jak też jako pracownik w dużej korporacji można zarządzać innymi ludźmi, jednak mając własną działalność gospodarczą zawsze pracuje się na siebie i na własny rachunek.

To zupełnie dwie różne rzeczy. Jeśli chodzi o własną działalność gospodarczą można bez końca ją rozbudowywać – jeśli chodzi o wynagrodzenie czyli zarobki właściwie nie ma sufitu czyli górnej granicy. Natomiast jeśli chodzi o pracę etatową, to bardzo często jest jakaś górna granica zarobków, której w żaden sposób nie można przekroczyć na danym stanowisku pracy czy też w ogóle w danej branży, co bywa denerwujące. Irytacja odbija się na jakości pracy. Własna działalność jawi się jako rozwiązanie wielu problemów, ale przecież nie zawsze jest to droga usłana różami. Każdy przedsiębiorca doskonale o tym wie. Wielu przedsiębiorców boleśnie przekonało się o tym, że własna działalność gospodarcza nie polega na tym, że nic się nie robi, ale polega na tym, że pracuje się jeszcze ciężej niż na etacie. Duże ryzyko ponosi się zatrudniając ludzi. Nigdy nie można być pewnym, że osoba, którą zatrudniamy, będzie wydajnie i z zaangażowaniem pracować przez najbliższe lata. Bardzo często okazuje się, że osoba, która początkowo wydaje się idealnym pracownikiem, szybko podejmuje decyzję o odejściu, a my poświęcamy czas i zaangażowanie aby ją wyszkolić i wszystko na nic.

Takie jest ryzyko prowadzenia działalności i takie jest ryzyko biznesu na własny rachunek. Zatem działalność jednoosobowa bez pracowników wydaje się bezpieczniejsza, jednakże to z zespołem można dojść dalej i osiągnąć więcej. Budowanie zespołów to prawdziwa sztuka. Wielu przedsiębiorców prędzej czy później zetknie się z tematem kredytu na własną działalność gospodarczą. Spłata kilku kredytów to już wyższa szkoła jazdy, jednak można pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym, który złączy wszystkie zobowiązania w jedno. Spłata kredytów może przebiegać bezboleśnie jeżeli tylko kredyt weźmie się po przeanalizowaniu jego kosztów. Życie bez kredytu to nie to samo co życie z kredytem i ta zasada ma zastosowanie zarówno do życia osobistego i rodzinnego, jak również do życia biznesowego.

Biznes bywa nieprzewidywalny. Ciężko czasem przewidzieć jak zareaguje rynek na różne sytuacje – czy popyt będzie taki sam jak rok temu? Czy nie wydarzą się różne czynniki, które spowodują spadek popytu? Jedno wydarzenie pociągnie za sobą ogromne konsekwencje i społeczeństwo straci zaufanie do usług danego typu. Trzeba to wszystko przemyśleć i mieć świadomość trudności.